Świąteczny poradnik: czym kierować się, przy wyborze prezentu dla klientów i współpracowników?

Świąteczny poradnik: jak wybrać prezent dla klientów i współpracowników?

Nie ma wątpliwości, że święta Bożego Narodzenia, to jedne z najważniejszych dni w całym kalendarzu. Warto się więc do nich odpowiednio przygotować również pod kątem biznesowym. Choć wrzesień wydaje się być bardzo odległy od grudnia, to wbrew pozorom jest to jak najbardziej odpowiedni moment na podejmowanie decyzji o świątecznych upominkach firmowych. Obok wigilii firmowych czy premii świątecznych, jako jeden z ważniejszych trendów w ostatnich latach wybija się przygotowywanie prezentów świątecznych dla współpracowników, kontrahentów oraz klientów.

Inwestycja, która się zwraca.

Obdarowywanie partnerów biznesowych prezentami świątecznymi ma służyć przede wszystkim pogłębieniu Waszej relacji. Jest to wyraz szacunku, uznania i pewnego razu podziękowanie za cały mijający rok. To także dobry pretekst do tego, aby przypomnieć komuś o swojej obecności i być może zbliżyć się o krok do pozyskania nowego klienta. Jeśli nie jesteś w bliskich stosunkach z obdarowywanym, postaw na sprawdzone prezenty typu kosz ze słodyczami, wyroby ceramiczne, czy wino.  Utrzymującym się od kilku lat trendem jest szeroko rozumiana personalizacja. Wybierz upominki zawierające bezpośrednie odniesienia do obdarowywanego, np w formie nadruku czy dołączonego bileciku (najlepiej ręcznie napisanego).  Pamiętaj, aby nie powielać podarunków z ubiegłych lat. Starannie dobierz również listę odbiorców tak, aby nie pominąć żadnego istotnego partnera - narazisz się wtedy na popełnienie biznesowego faux pas.

Ceramika reklamowa - prezent idealny?

Jeśli zastanawiasz się nad jednym prezentem, który będzie na tyle uniwersalny, aby zadowolić zróżnicowane gusta Twoich partnerów biznesowych, postaw na ceramikę reklamową. Klasykę, która, zgodnie z przysłowiem, zawsze się obroni. Weź pod uwagę uniwersalność,  praktyczność  i niezobowiązujący charakter takiego upominku. Nie ma przecież nikogo, kto w ciągu dnia nie skorzystałby z ani jednego kubka, szklanki, czy talerzyka. Klasyczny kubek z nadrukiem i elegancka filiżanka ze spodkiem to prezenty, które sprawdzą się zawsze. Szukasz urozmaicenia? Postaw na kubek typu  magic, którego wygląd zmienia się po wlaniu gorącego napoju. Ciekawym pomysłem w sezonie zimowym będą również naczynia termiczne lub inne modele z przykrywką. Jeśli prowadzisz natomiast biznes o mniej zobowiązującym charakterze lub pracujesz w młodym zespole, wybierz jeden z kufli ozdobionych zabawną grafiką.

Do dzieła!

Pamiętaj, aby zakup prezentów planować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Będziesz mieć wtedy wystarczającą ilość czasu nie tylko na wybór odpowiedniego podarunku, lecz również na dopełnienie formalności związanych z samym zamówieniem. W okresie jesienno - zimowym czas związany z realizacją tego typu zamówień jest zwykle dłuższy, niż w pozostałych miesiącach. Nie zapomnij też o eleganckim opakowaniu. Poza samym pudełkiem czy torebką prezentową, ważną rolę odegrają detale, takie jak np. kolorowa wstążka, czy modne sianko. Mile widziane jest dołączenie do prezentu kartki z życzeniami z własnoręcznym podpisem.