Starter pack dla nowego pracownika – jak być dobrym w employer brandingu?

Każdy, kto kiedykolwiek przeprowadzał rekrutację, musi zgodzić się ze stwierdzeniem, że znalezienie odpowiedniego pracownika jest dla pracodawcy co najmniej tak stresujące i energochłonne, jak dla kandydata znalezienie odpowiedniego stanowiska. Gdy więc już dana osoba przejdzie przez sito zadań i pytań i głęboko wierzymy, że jest w stanie wzbogacić zespół i przyczynić się do rozwoju firmy, warto troskliwie się nią zająć – w końcu konkurencja nie śpi a head hunterzy aktywnie poszukują talentów wszystkimi dostępnymi kanałami. To dlatego świadomi pracodawcy dostrzegają rolę employer brandingu – czyli zarządzania wizerunkiem przedsiębiorstwa jako rzetelnego pracodawcy. Jednym z jej licznych elementów jest onboarding – czyli powitanie nowego pracownika i wdrożenie go w funkcjonowanie firmy. W dobrym guście jest wręczenie mu starter packa – czyli trochę upominku powitalnego a trochę narzędzia. Co powinno się w nim znaleźć?

 

Materiały informacyjne o firmie

Trudno oczekiwać od świeżo przyjętego pracownika, aby już pierwszego dnia doskonale znał firmę i rozumiał specyfikę jej pracy. To dlatego w starter packu powinny znaleźć się wszystkie informacje, które ułatwią mu wgryzienie się w temat.

Najczęściej jest to katalog produktowy, broszura albo materiały szkoleniowe dotyczące oferty, procesu technologicznego czy czegokolwiek, co jest dla firmy ważne. Wiele przedsiębiorstw decyduje się jednak iść o krok dalej, drukując materiały dedykowane nowym pracownikom, w których nie brakuje informacji o członkach zespołu, o ważnych okazjach świętowanych zwyczajowo w firmie czy fotek z wypadów integracyjnych.

 

Notes, długopis, kalendarz

Wydawać by się mogło, że trudno o mniej wyszukany prezent. Tymczasem dla wielu osób wymienione materiały stanowią absolutną podstawę wykonywania codziennych czynności. Nawet jeśli do pracy używamy głównie komputera czy też specjalistycznych maszyn, zawsze znajdzie się coś, co trzeba zanotować albo ważny termin, który nie powinien uciec z głowy.

Oczywiście nie mówimy tutaj o byle jakim notesie, kalendarzu i długopisie – te wchodzące w skład pakietu powitalnego powinny być logowane. Dzięki temu nowa osoba szybciej poczuje łączność z przedsiębiorstwem.

 

Kubek firmowy

Firmowym kubkiem możemy nazwać taki kubek, na którym znajduje się co najmniej logo firmy. Może być ono wzbogacone o grafikę czy dowolny napis. Dlaczego tak tani i codzienny produkt jak kubek zasłużył na szczególne wyróżnienie jako element starter packa? Właśnie z uwagi na swoją powszedniość.

Kubek to jeden z tych przedmiotów, których używamy codziennie. Niezależnie od tego, czy preferujemy kawę, herbatę czy jeszcze inne napoje, musimy do czegoś je wlać. Można oczywiście poprosić pracownika, aby przyniósł kubek z domu. Można odesłać go do szafki w pokoju socjalnym ze zbieraniną kubków no name. Ale jeśli zależy nam, aby nowa osoba poczuła się częścią zespołu, o wiele lepiej jest wręczyć jej taki kubek, który cały czas będzie jej o tym przypominał.

Uważasz, że kubek to banał? Po pierwsze – nie masz racji. Zaawansowane technologie zdobienia sprawiają, że kubek może być nośnikiem reklamy a wręcz dziełem sztuki – wszystko zależy od inwencji grafika. Po drugie – jeśli już upierasz się przy swoim zdaniu, rozważ zatem alternatywy, takie jak logowana filiżanka, szklanka, kubek termiczny czy podróżny.

 

Produkty firmy

Nie ma lepszego sposobu nauczenia się specyfiki firmy, niż przetestowanie jej wyborów czy usług na własnej skórze. Oczywiście nie będzie to możliwe w absolutnie każdej branży – trudno wyobrazić sobie, aby tego typu prezenty robił nowym pracownikom bank albo agencja ochrony mienia. Wówczas warto sięgnąć po alternatywy – np. gadżety z motywami i funkcjonalnościami zbliżonymi do profilu działalności przedsiębiorstwa.

W przypadku większości działalności wręczenie produktów firmy jest jednak możliwe i wskazane. Dzięki temu pracownik czuje się doceniony a codzienne użytkowanie tego czy innego przedmiotu przekonuje go o jego wysokiej jakości. Gadżet w postaci własnego produktu nie jest wykluczony nawet wówczas, jeśli firma ma profil usługowy, o ile jest to usługa dostępna dla każdego (np. pakiet badań diagnostycznych w przychodni, zabieg pielęgnacyjny w salonie beauty, kolacja w restauracji).

 

Starter pack nie jest jeszcze powszechny, ale na jego wręczenie decyduje się coraz więcej firm. Nie należy oczywiście traktować go jak łapówki, ofiarowując nowemu pracownikowi bardzo drogie, ekskluzywne przedmioty – chodzi o zainicjowanie procesu utożsamiania się z przedsiębiorstwem i z zespołem, a nie o wytwarzanie niepotrzebnego napięcia.