Jak być eko w firmie - jakie gadżety reklamowe Ci w tym pomogą?

Zarówno w indywidualnych gospodarstwach domowych, jak i w firmach, zauważalna jest rosnąca popularność rozwiązań ekologicznych. Konieczność wykazywania troski o środowisko znajduje odzwierciedlenie w naszych codziennych wyborach konsumenckich i w zmianach stylu życia na bardziej eko. Społecznie odpowiedzialne przedsiębiorstwo nie może odbiegać od tych standardów. To dlatego wśród gadżetów ofiarowanych kontrahentom oraz używanych w samej firmie, nie może zabraknąć tych wpisujących się w pożyteczny, ekologiczny trend.

Produkty pochodzące z surowców z recyklingu

Coraz więcej firm oferuje wykonanie przedmiotów na co dzień używanych w domu i w firmie z surowców wtórnych. Wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu gadżety są więc od kilku sezonów prawdziwym hitem. 

Które upominki mogą pochodzić z surowców wtórnych? Okazuje się, że całkiem liczne – przede wszystkim artykuły papiernicze – notesy, kalendarze, karteczki samoprzylepne – wszystkie mogą być produkowane z przetworzonej makulatury. Ponadto z surowców poddanych recyklingowi można wytwarzać także poszczególne elementy gadżetów – obudowy długopisów, osłonki kabli, oprawki okularów przeciwsłonecznych. Posiadanie takich przedmiotów we własnym biurze czy podarowanie ich kontrahentom nie pozostawia wątpliwości co do twojej troski o środowisko.

Gadżety wielorazowe jako zastępstwo dla plastiku

Minęły już czasy zachwytów nad sprzętami jednorazowymi, które po użyciu po prostu się wyrzuca. Od kiedy zaczęliśmy rozumieć negatywny wpływ na środowisko masowo utylizowanego plastiku, zwróciliśmy się ku przedmiotom wielorazowym. Taki też trend jest obecnie popularny również wśród gadżetów reklamowych.

Przykładem może być szklana butelka, stanowiąca alternatywę dla butelek plastikowych. Jeśli codzienne wypijamy zalecane 1,5 l wody, oznacza to ogromną ilość plastikowych butelek, kupowanych i wyrzucanych. Wystarczy zmienić swoje nawyki, aby przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Szklane butelki można napełniać wodą przefiltrowaną lub pochodzącą z dystrybutora, a następnie zabierać w drogę. Elegancki grawer na takiej butelce, podarowanej kontrahentowi, będzie mu przypominał o twojej trosce o środowisko i zachęcał go do tego samego.

Podobną rolę pełnią tekstylne torby na zakupy, stosowane z powodzeniem zamiast reklamówek. Są o wiele trwalsze, można je wielokrotnie prać, a ponadto wygodniejsze jest ich noszenie. Logo nadrukowane na takiej torbie mówi wyraźnie: dla nas liczy się nie tylko zysk, ale i troska o planetę.

Naturalne surowce

Dużym zainteresowaniem cieszą się również przedmioty domowego użytku wykonane w całości lub ze znacznym udziałem surowców naturalnych. Są eko, pięknie wyglądają, pasują zarówno do nowoczesnych jak i do rustykalnych wnętrz, a przy tym spełniają swoje funkcje równie dobrze, jak ich plastikowe odpowiedniki.

Stąd rosnąca popularność elektroniki w drewnianych obudowach – możemy obecnie kupić pendrivy, power banki czy słuchawki bezprzewodowe wykonane w takiej właśnie technologii. Zamiast plastikowych butelek, chętniej wybieramy szklane – przyjemniejsze w dotyku, zdrowsze dla organizmu i przyjaźniejsze środowisku na etapie produkcji i użytkowania.

Artykuły spożywcze z ekologicznych upraw

Dobrym pomysłem na eko prezent jest podarowanie kontrahentowi artykułów spożywczych wyprodukowanych z dbałością o zrównoważony rozwój. Powoli przyjmuje się w Polsce idea adopcji uli przez firmy – miód pochodzący od takiej pszczelej rodziny może następnie być wykorzystywany w firmowej kuchni lub stanowić świetny upominek dla klientów.

Dużą popularnością są również paczki z żywnością zawierające wyroby kupione od lokalnych rolników czy małych wytwórców – soki, syropy, słodycze a nawet wędliny, sery i produkty mączne. Doskonałym pomysłem na prezent dla dobrze znanego klienta jest także ekologicznie wytworzony alkohol – piwo z kraftowego browaru czy wino z rodzinnej winnicy. Do takiego prezentu można również dołączyć komplet naczyń, w których alkohol będzie spożywany – np. kufel do piwa z logotypem.

Domki dla zwierząt i sadzonki roślin

Część firm idzie jeszcze dalej i swoim kontrahentom, jak i na własny użytek, kupuje przedmioty służące bezpośrednio zwierzętom czy roślinom. Jeśli na terenie przedsiębiorstwa znajduje się łąka, może na niej stanąć domek dla owadów. Na wyższych kondygnacjach w biurowcu montuje się budki dla jerzyków.

Dzięki zastosowaniu specjalnej metody druku, w strukturę wykonanej w 100% z biodegradowalnego papieru kartki z życzeniami, wizytówki czy okładki notesu, można wtopić nasiona roślin – po umieszczeniu jej w ziemi, przy odpowiednich warunkach z ziarna wyrasta drzewo, krzew czy kwiat.

Ekologiczne gadżety mają mnóstwo zalet – są przyjazne środowisku, atrakcyjne marketingowo i przyjemne w użytkowaniu. Warto zaopatrzyć się w nie tak na własny, firmowy użytek, jak i z myślą o upominkach dla kontrahentów.