Grawer laserowy - wszystko, co musisz wiedzieć

Od reklamy, po produkcję... Szereg zastosowań plotera laserowego sprawił, iż maszyna ta stała się niezbędnym elementem wyposażenia wielu firm. Cięcie, grawerowanie czy znakowanie przedmiotów przy użyciu techniki laserowej to gwarancja precyzji i dokładności wykonania. Co powinieneś wiedzieć o grawerowaniu laserem? Jak działa ploter?

Grawerowanie laserem – kiedy warto zastosować technikę?

Technika grawerowania laserowego jest niezwykle skuteczna, a przy tym uniwersalna. Wiele firm coraz chętniej wykorzystuje tę oto metodę do produkcji gadżetów reklamowych, w tym personalizowanej ceramiki reklamowej czy upominków biznesowych z logo firmy. Plotery laserowe umożliwiają realizację zamówień przy dużej powtarzalności bez obaw o jakość wykonania. Co więcej, unowocześniona technologia pozwala dostosować obraną technikę do potrzeb i oczekiwań zleceniodawcy.

Jak działa laser?

Główną zaletą metody laserowej jest możliwość wygrawerowania niemal każdego wzoru czy motywu. Wybrana grafika zostaje przesłana bezpośrednio do lasera grawerującego, w którym zachodzi szereg różnorakich procesów. Promień plotera jest generowany wewnątrz tuby laserowej, a utworzona wówczas wiązka trafia do głowicy. Nagrzewany przez wiązkę laserową materiał, jest cięty i grawerowany według zapisanych wcześniej ustawień. Indywidualne dostosowanie parametrów maszyny laserowej pozwala w prosty i szybki sposób kreować kształty i nacięcia.

Prędkość grawerowania

Najwyższej klasy urządzenia laserowe pozwolą nie tylko na perfekcyjne przełożenie grafiki na wybrany materiał, lecz także na dostosowanie prędkości i poziomu głębokości grawerowania. W efekcie uzyskamy pełną kontrolę nad przerabianym produktem. Ze względu na specyfikę działania ploterów laserowych i wbudowany system ruchomej głowicy, dostajemy gwarancję wysokiego poziomu dokładności. Co za tym idzie? Grawerowanie skomplikowanych wzorów na mniejszych powierzchniach nie będzie stanowiło trudności.

Zalety grawerowania

W porównaniu do innych urządzeń grawerujących plotery laserowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Umożliwiają bezdotykowe znakowanie wybranych materiałów. Czym to skutkuje? Brak mechanicznego zużycia sprzętu pozwoli nam zachować jego żywotność na długie lata. Należy zaznajomić się z podstawowymi zasadami użytkowania urządzenia i regularnie czyścić soczewkę.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Problemem grawerowania mechanicznego są stosunkowo wysokie koszty związane zarówno z inwestycją w specjalne materiały do cięcia i grawerowania, jak i możliwą naprawą sprzętu. Mechaniczne grawerowanie wymaga wówczas zaciskania czy mocowania materiału próżniowo, co możesz poskutkować wystąpieniem usterki. Plotery laserowe są natomiast szybkie, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim nie generują pyłu.

Co możemy grawerować?

Szereg zastosowań ploterów laserowych jest kluczowy przy wyborze materiału do grawerowania. Duże znaczenie ma moc urządzenia. Dobrej jakości ploter powinien spełnić swe podstawowe funkcje. Im wyższa moc, tym więcej możliwości. Plotery laserowe powyżej 130W sprawdzą się idealnie niezależnie od materiału obrabianego produktu, a co za tym idzie, umożliwią nam grawerowanie drewna, metalu, papieru szkła, a nawet tkanin. Trudno znaleźć lepsze i bardziej wydajne urządzenie niż ploter laserowy. Zaawansowana technologia jest bowiem gwarancją maksymalnej dokładności!