Czym się charakteryzuje solidny kubek termiczny?

W ciągu ostatnich lat ogromną popularność zyskały kubki termiczne, w znacznym stopniu wypierając królujące do tej pory termosy. Zabieramy je na campingi, na jednodniowe wycieczki, do pracy i do samochodu, ale chętnie też korzystamy z nich w domu. Najczęściej przy wyborze kierujemy się nie wyglądem – i nie ma się co oszukiwać, jest on ważny, bo przecież lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Jest jednak znacznie więcej parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na naprawdę solidnym produkcie. Sprawdź je!

Materiał wykonania – podstawa kubka

Kubek termiczny może być wykonany z wielu materiałów, ale nie każdy z nich będzie się charakteryzował równie dobrą izolacyjnością. Najlepiej wybrać model ze stali nierdzewnej lub z aluminium. Materiały te utrzymują temperaturę a ponadto nie wchodzą w interakcję chemiczną z płynami znajdującymi się w kubku. Unikaj raczej modeli z tworzyw sztucznych. Zwracaj również uwagę na kraj pochodzenia – kubki wyprodukowane poza UE nie muszą spełniać restrykcyjnych norm dot. zawartości szkodliwych substancji, takich jak BPA.

Szczelność – kluczowa wartość

Jednym z ważniejszych parametrów kubka termicznego jest jego szczelność. Niezależnie od tego, w którą stronę go obrócimy, pokrywka ani ustnik nie mogą przeciekać. Wszystko zależy od dobrej uszczelki, która nie powinna ulegać odkształceniom ani pod wpływem temperatury płynów, ani w trakcie mycia. Przeczytaj opinie o produkcie i zwróć uwagę, czy kubek zachowuje swoją szczelność po kilku miesiącach regularnego użytkowania. Sprawdź też, czy producent udziela gwarancji, zwłaszcza jeśli zamierzasz kupić droższy model.

Kształt – gwarancja komfortu

Nawet najsolidniejszy kubek termiczny okaże się niepraktyczny, jeśli będzie źle leżał w dłoni. Jeśli kupujesz go osobiście, możesz zweryfikować ten parametr własnoręcznie. Zamawiając przez internet zwróć uwagę, aby kubek posiadał przewężenie ułatwiające trzymanie albo wygodne, stabilne ucho. Pomaga również silikonowa opaska, zapobiegająca ślizganiu. Jeżeli kubek będzie użytkowany w samochodzie, upewnij się, że jego średnica nie jest większa niż uchwyt.

Ustnik – wygoda i bezpieczeństwo

Z kubka musi się również wygodnie pić, dzięki otworowi umieszczonemu blisko krawędzi albo ustnikowi, łatwemu do pochwycenia. Szczególnie niebezpieczne są zbyt duże otwory, przez które płyn wylewa się w sposób trudny do skontrolowania. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz mieć możliwość kontrolowania techniki picia – czasami twoje spojrzenie będzie skierowane na drogę czy na ekran komputera, ustnik musi być więc intuicyjny.

Sposób zamykania – istotny detal

Różnorodne zastosowanie sprawia, że szczególnie istotna w kwestii kubka termicznego jest możliwość jego łatwego i szybkiego zamknięcia. Najczęściej do dyspozycji będziesz mieć tylko jedną dłoń albo wyłącznie usta, a wiele sytuacji wymaga błyskawicznej reakcji. Sprawdź, czy wybrany model da się jednym ruchem zamknąć i równie łatwo ponownie otworzyć.

Sposób mycia – higieniczny i nie nazbyt kłopotliwy

Kubek należy oczywiście regularnie myć – najlepiej po każdym użyciu, aby nie ryzykować namnażaniem się bakterii w środku oraz na ustniku. Sprawdź, czy utrzymanie kubka w czystości nie będzie nazbyt kłopotliwe – czy rozkręca się on łatwo, czy uszczelki i mechanizm otwierania nie uniemożliwiają precyzyjnego czyszczenia, czy można go umieścić w zmywarce. Niektóre modele zbudowane są w sposób uniemożliwiający dotarcie do wszystkich zakamarków – stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia i jest niehigieniczne.

Design – radość dla oka

Wygląd kubka, choć nie najważniejszy, oczywiście również ma znaczenie. Jeśli więc upewniliśmy się, że wybrany model spełnia wszystkie oczekiwania, czas na wybór wzoru. Współcześnie mamy do dyspozycji wiele kolorów i printów, jak również możliwość personalizacji. Firmy chętnie korzystają z możliwości logowania – graweru na powierzchni kubka lub na silikonowej objemce, albo druku bezpośredniego, a część producentów wykonuje takie indywidualne zamówienia już od jednej sztuki.

Zaletą kubka termicznego jest jego zdolność utrzymywania temperatury, ale także mobilność i wielozadaniowość oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Na wszystkie te aspekty warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru. Porządny kubek może być wyjątkowo przydatnym przedmiotem, świetnym prezentem dla kogoś bliskiego, a także doskonałym gadżetem reklamowym, ofiarowanym klientowi czy kontrahentowi – zwłaszcza jeśli zadbamy o oryginalne, ciekawe sposoby logowania.